Projekt współczesnego dworu, zakorzenionego w tradycji.

Jestem architektem z kilkunastoletnim stażem pracy. W pracowni projektowej, w której mam zatrudnienie, zajmujemy się przeważnie projektami budynków użyteczności publicznej, szkół, szpitali, zakładów pracy. Jednak temat domu jednorodzinnego zawsze był najbliższy memu sercu i zawsze z największą ochotą do niego powracam. Dziś chciałbym Państwu zaprezentować projekt budynku nawiązującego do formy dworu polskiego, zjawiska historycznego i kulturowego, głęboko zakorzenionego w naszej świadomości.

Tak wiele jest obecnie budowanych dworków, które jedynie przez namiastkę portyku nawiązują do tradycyjnego wzorca. Inwestorzy i co najgorsze – również architekci, w większości traktują temat bardzo powierzchownie, stosując jedynie dwa lub cztery walcowate filary z tympanonem, dostawione do prostopadłościennej bryły, nakrytej stromym dachem z przysadzistym okapem. A przecież forma i funkcja dworu to cały wachlarz możliwości. Zachęcam Państwa do mentalnej podróży po wyobrażeniu dworu, inspirowanego stylistyką lat międzywojennych, przeznaczonego dla czteroosobowej rodziny.

arch. Sławek Pawłowski

Charakterystyka

W przedstawionym projekcie zachowane zostało wiele zasad kształtowania bryły i układu funkcjonalnego dworów, w nawiązaniu do naszej polskiej tradycji:

  1. Rzut na bazie prostokąta.
  2. Symetryczna fasada z portykiem dwufilarowym w małym porządku, nawiązująca wyrazem do fasad dworów klasycystycznych.
  3. Cokół kilkuschodkowej wysokości, wysunięty przed lico muru.
  4. Dach czterospadowy, bez szczytów i bez naczółków. Okapy niewielkie (w opozycji do współczesnej tendencji przesadnego ich powiększania).
  5. Brak ścianki kolankowej.
  6. Okna – wyższe niż szersze. Poddasze doświetlone oknami typu wole oko (a nie połaciowymi).
  7. Rozplanowanie wnętrza: na osi wejścia głównego zaplanowano sień, komunikację i za nią salon. Ze względu na obecne wymogi funkcjonalne zaprojektowano korytarz służący do komunikacji pomiędzy pomieszczeniami, unikając amfilad.

Powierzchnia zabudowy: 143,30 m2
Powierzchnia użytkowa: 113,27 m2
Szerokość elewacji frontowej: 14,75 m
Wysokość: 7,75 m
Minimalna szerokość działki: 22,75 m

1-page-0012-page-0013-page-0014-page-001

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *