Reaktywacja serwisu projektydworow.pl

Na prośbę wielu naszych czytelników, po półrocznej nieobecności w Internecie, postanowiliśmy reaktywować nasz serwis z projektami domów w stylu dworu! Serwis do tej pory dostępny był pod adresem www.projektydworow.pl. Geneza portalu pozostała niezmienna, jednak sam on stał się integralną częścią portalu Budujemy Dwór. A jak to wszystko się zaczęło? Wychodząc naprzeciw poszukującym inwestorom postanowiliśmy kilka lat temu zebrać w jednym miejscu najlepsze projekty dworków i domów w stylu dworu polskiego. O potrzebie powstania takiej bazy przekonaliśmy się w 2009 roku przeszukując z pozycji inwestora ogromne zasoby Internetu i zbiory wielu polskich pracowni projektowych. Niestety ogólnobranżowe portale i biura projektowe potrafią pod hasłem dworu lub dworku polskiego zaprezentować każdy projekt, który posiada podparty kolumnami ganek. Nieważne, że usytuowany obok asymetrycznego wejścia do budynku posiadającego garaż w elewacji frontowej. O ile projekt takiego domu sam w sobie powiedzmy, że jest neutralny; o tyle nazywanie go „jakimś tam” dworkiem jest już dużym nieporozumieniem zdarzającym się niestety zbyt często. Czy jest to jedyne zagrożenie, które czeka na inwestora? Niestety nie…

JAK WIĘC UNIKNĄĆ BŁĘDÓW?!

Po pierwsze – wiedza historyczna.

Tak. By przekuć nasze marzenia w rzeczywistość, należy sięgnąć do źródeł. I nie ma tutaj znaczenia, czy naszą wizję domu w stylu dworku opieramy jedynie na wspomnieniu epopei Adama Mickiewicza, czy też na wiedzy zdobytej na studiach architektonicznych. Polecamy lekturę książki „Dwór Polski. Architektura, tradycja, historia.”, która przyda się wszystkim zainteresowanym budową domu we wspomnianym stylu! Ciekawych i godnych polecenia tytułów jest wiele, jednak ten to prawdziwe kompendium wiedzy. Sami o tej książce pisaliśmy tak:

I tak na 312 wielkoformatowych, kredowych stronach możemy przeczytać o tym, jak budowano dawniej dwór, a także o teorii ewolucji i pochodzeniu architektonicznej formy tegoż. Oddzielny rozdział poświęcono otoczeniu dworu, ewolucji ogrodu, gospodarstwa i stawów. Obyczajowość dworu podzielono na trzy okresy – pierwszej Rzeczypospolitej, czasy zaborów i czasy Polski niepodległej roku 1918 – 1939. W albumie znaleziono również miejsce dla przedstawienia dworów utraconych. Szczególnie interesującym dla czytelników naszego portalu, prócz rozdziału o budowie dworu, będzie na pewno ten poświęcony renowacjom, rekonstrukcjom i nowym realizacjom. Całość oparta została na historii konkretnych obiektów.

Idealnym uzupełnieniem będzie dla nas album „Nowe oblicza polskiego dworu”, który uzupełnia tematykę rekonstrukcji i nowych realizacji domów w stylu dworu.

Po drugie – wiedza architektoniczna.

Wiedza architektoniczna związana jest ściśle z tą historyczną. Oczywiście nikt z nas nie musi zostawać architektem, jednak prawidłowe zastosowanie stylu dworkowego we współczesnym budownictwie wymaga już podstawowej wiedzy z interesującego nas zakresu. Pomocny będzie tutaj na przykład opublikowany u nas słowniczek pojęć architektonicznych, który szybko wprowadzi w tematykę oraz Lekcje Stylu dotyczące praktycznych zagadnień związanych z budową dworku. Podpowiedzą one, jaki dach winien mieć nasz dom albo jaką technologię najlepiej wybrać w budynku drewnianym. Tutaj dowiemy się również jaki dworek będzie ładnie wyglądał na małej działce, a jaki dumnie zareprezentuje się na dużej parceli. Czy wybrać kominek czy piec, jaki rozstaw winny mieć okna i jaki materiał budowlany mamy wybrać.

Po trzecie – wybór projektu.

W tym miejscu zapewne pomocna okaże się nasz zbiór oferujący największą bazę projektów typowych domów w stylu dworu. Łatwo zauważyć, iż na tle innych portalów o podobnej tematyce wyróżnia się on wyjątkowo przejrzystym układem i funkcjonalnością – każdy projekt zakwalifikowano do jednej, jedynej znaczącej kategorii. I tak dworki parterowe możemy znaleźć w kategorii „Parterowe” oraz „Drewniane” jednak parterowe dworki drewniane nie występują w kategorii ogólnej dworków parterowych. Dlaczego? Ponieważ inwestor nie musi przeglądać całej oferty dworków parterowych, by znaleźć w nich kilka projektów parterowych dworków drewnianych, a osoba chcąca się budować w technologii murowanej nie skorzysta z opcji projektów drewnianych. Układ ten jest wypadkową naszych spostrzeżeń i państwa uwag.

Wyselekcjonowana oferta pozwoli Państwu wybrać projekt, który bez zmian lub przy niewielkiej ingerencji adaptacyjnej spełni w zgodzie z realiami historycznymi wszystkie Państwa wymagania. Jeśli szukają państwo jedynie inspiracji – polecamy również nasze recenzje projektów.

Studio Hussar z chęcią pomoże państwu stworzyć koncepcję adaptacji wybranego projektu. Wbrew pozorom lepiej zrobić to samemu, ponieważ „to inwestor jest panem swej inwestycji!” jak słusznie stwierdził Michał Wyciślik w tekście „Pod prąd, czyli droga do własnego dworu”.

Studio Hussar posłuży Państwu pomocą także w kwestiach technicznych – czy to w znalezieniu odpowiedniej dla stylu dworkowego firmy, odpowiedniego rzemieślnika czy też w całościowym poprowadzeniu inwestycji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *