Relacja z I Hubertusa Ziemiańskiego na Podzamczu

W niedzielę 11 października br. włoszczowskie podzamcze odżyło historią! W pozostałości dawnego parku dworskiego zwanego Bażanternią odbył się I Hubertus Ziemiański na Podzamczu 2015 zorganizowany przez Fundację „Folwark Podzamcze” i nawiązujący do urządzanych tam przed stu laty przez Stanisława i Sergiusza Niemojewskich polowań par force. Celem uroczystości była promocja kultury oraz tradycji regionalnych, zwrócenie uwagi na ochronę zabytków kulturowych regionu włoszczowskiego, a także upowszechnianie aktywnego wypoczynku jakim jest turystyka konna i historyczna.

1

Zgodnie z wielowiekową tradycją uroczystość rozpoczęto Hubertowską Polową Mszą Świętą w intencji jeźdźców, myśliwych i leśników, których patronem jest święty Hubert. Liturgię sprawował ks. Ireneusz Tuora. Po mszy nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy.

2

Zgromadzonych gości przywitali Tadeusz Jedliczka jr. – Prezes Zarządu Fundacji „Folwark Podzamcze”, Robert Jedliczka – Fundator Fundacji „Folwark Podzamcze” i właściciel terenu oraz Tadeusz Jedliczka sr. – senior rodziny Jedliczków, która od 100 lat związana jest z włoszczowskim Podzamczem.

3

Do Bażanternii przybyło wielu gości. Wsród nich byli m.in.: poseł na Sejm RP i członek Okręgowej Rady Łowieckiej Marek Gos, Wicestarosta Włoszczowski Zbigniew Krzysiek, Burmistrz Gminy Włoszczowa Grzegorz Dziubek, również członek Okręgowej Rady Łowieckiej, Wiceburmistrz Gminy Włoszczowa Sławomir Owczarek, przedstawiciele Nadleśnictwa Włoszczowa – Nadleśniczy Artur Ratusznik i Sekretarz Dariusz Cuper. Tego dnia na Bażanternii nie mogło oczywiście zabraknąć jeźdźców i myśliwych. Na włoszczowskie Podzamcze przyjechali także potomkowie rodu Niemojewskich z Krakowa i Kwiliny.

4

Na bryczce: Jan Wolski (powożący) z tyłu siedzą goście z Krakowa: Małgorzata Niemojewska, Tytus Bisping, Ludwik Niemojewski i Michał Bisping. Po środku stoi Robert Jedliczka.
Na bryczce: Jan Wolski (powożący) z tyłu siedzą goście z Krakowa: Małgorzata Niemojewska, Tytus Bisping, Ludwik Niemojewski i Michał Bisping. Po środku stoi Robert Jedliczka.

6

Ludwik Niemojewski i Tadeusz Jedliczka sr. - wnukowie Sergiusza Niemojewskiego
Ludwik Niemojewski i Tadeusz Jedliczka sr. – wnukowie Sergiusza Niemojewskiego

Po oficjalnym otwarciu uroczystości nastąpiła odprawa jeźdźców. Gonitwę za tzw. lisem czyli jeźdźcem z lisią kitą przypiętą do lewego ramienia wygrała Edyta Wojdała.

Edyta Wojdała – zwyciężczyni gonitwy za lisem i Hubert Jedliczka - lis
Edyta Wojdała – zwyciężczyni gonitwy za lisem i Hubert Jedliczka – lis

O statuetkę „Strzemię Atamana” walczyło 10 jeźdźców.

9

10

11

„Strzemię Atamana” to nagroda przyznawana przez Fundację „Folwark Podzamcze” za zwycięstwo w gonitwie św. Huberta. Statuetka została wykonana na wzór strzemienia należącego niegdyś do właściciela Podzamcza i wybitnego jeźdźca – Stanisława Niemojewskiego (1833-1907) nazywanego w kręgach sportowych „Atamanem”.

Stanisław Niemojewski „Ataman” w towarzystwie wiernego sługi Wróbla na tle nieistniejącego dziś dworu na włoszczowskim Podzamczu
Stanisław Niemojewski „Ataman” w towarzystwie wiernego sługi Wróbla na tle nieistniejącego dziś dworu na włoszczowskim Podzamczu

Wszyscy, którzy zapragnęli zapoznać się z obyczajami jeździecko-myśliwskimi na Podzamczu mogli tego dnia posłuchać sygnałów myśliwskich w wykonaniu Podleśniczego Nadleśnictwa Włoszczowa Jarosława Bujaka, który jest także członkiem Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

13

Niekwestionowaną atrakcją był pokaz psów myśliwskich. Ogromną furorę zrobiły charty polskie z hodowli Arcturus, które w historycznym stroju zaprezentowała właścicielka psów – pani Blanka Horbatowska.

14

15

16

Dodatkowymi atrakcjami były: pokaz dżygitówki czyli kaskaderki konnej w wykonaniu wiceprezesa Fundacji – Huberta Jedliczki, przejażdżki bryczką oraz konkursy dla dzieci: na orientację w terenie (szukanie lisa) oraz plastyczny pt. „Koń czy pies – Moje ulubione zwierzątko”.

Maria Cecylia Niemojewska i Hubert Jedliczka – prapraprawnuki Stanisława Niemojewskiego „Atamana”
Maria Cecylia Niemojewska i Hubert Jedliczka – prapraprawnuki Stanisława Niemojewskiego „Atamana”

18

19

20

Wielkim zainteresowaniem cieszyła się również wystawa zdjęć z przełomu XIX i XX wieku, przedstawiająca polowania organizowane na Podzamczu 100 lat temu.

Poseł Marek Gos i Burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek
Poseł Marek Gos i Burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek

Zwieńczeniem obchodów „Hubertusa” była wspólna jeździecko-myśliwska biesiada. Wszystkie myśliwsko- jeździeckie atrakcje dostarczyły gościom wielu emocji. Fundacji „Folwark Podzamcze” udało się reaktywować po wielu latach ziemiańskie tradycje przynależące do regionu włoszczowskiego – których geneza jest warta poznania. Organizatorzy imprezy mają nadzieję, że Hubertus stanie się imprezą cykliczną i na stałe wpisze się do kalendarza wydarzeń kulturalnych we Włoszczowie.

22

Sponsorzy:

Firma Strunobet Migacz – sponsor strategiczny,
Zarząd Powiatowy PSL Włoszczowa  ufundował Floo (kotyliony dla koni)
Firma Bet – Fon Andrzej Suliga,
Nadleśnictwo Włoszczowa,
Gospodarstwo Rolne – Stanisław Gawron,
Piekarnia Ewa i Tomasz Sosnowscy,
Koło Łowieckie – Belina,
El-Max Renata Loręcka,
Marboj Marek Suliga,
Andrzej Gładyś Danków Duży,
Gospodarstwo Agroturystyczne Country Road   Leszek Rak,
Gospodarstwo Agroturystyczne Leśna Przystań Leszek Kutrzyk,

Cukiernia Camargo Małgorzata i Stanisław Plebanek
Starostwo Powiatowe we Włoszczowie,
Powiatowe Centrum Kulturalno-Rekreacyjne,
Stowarzyszenie „Włoszczowa na Obcasach”,
Radny Gminy Włoszczowa Zbigniew Woldański,

Księgarnia Internetowa Stylowy Dwór

Firma Handlowo – Usługowa Rema, Podzamcze

ZPUE Włoszczowa
Dom Kultury Włoszczowa

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:

– Wojewoda Świętokrzyski,

– Marszałek Województwa Świętokrzyskiego,

– Starosta Włoszczowski oraz Burmistrz Gminy Włoszczowa,

– Nadleśnictwo Włoszczowa,

– Terenowe Koło Hodowców Koni we Włoszczowie

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli:

– Echo Dnia

– TV Włoszczowa

– Włoszczowa Info

– Portal internetowy Budujemy Dwór

Prowadzący: Jolanta Tyjas i Zbigniew Woldański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *