Sanktuarium świętokrzyskie odzyska wieżę

Po trwających ponad półtora roku pracach Bazylika mniejsza pw. Świętej Trójcy na Świętym Krzyżu odzyska imponującą wieżę, zniszczoną w 1914 roku. Ostatnim etapem odbudowy będzie montaż ważącej ponad 40 ton kopuły, wykonanej przez specjalistów z firmy Furmanek Renewal.

Sanktuarium znajdujące się na Świętym Krzyżu to miejsce szczególne, gdyż od 1306 roku przechowywano tam fragmenty relikwii Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie na Łysej Górze ufundował król Bolesław Krzywousty w latach 30. XII wieku. Gdy na początku XIV stulecia otrzymało relikwiarz ze szczątkami Krzyża Świętego, stało się na 300 lat centrum kultu religijnego w Polsce. To od tego miejsca wywodzi się nazwa całego województwa świętokrzyskiego.

Prace zakończą się w setną rocznicę zburzenia wieży przez wojska austriackie w 1914 r. Koncepcja odbudowy zakładała jak najwierniejsze odtworzenie architektonicznej formy wieży sprzed jej zniszczenia. Wzorem dla projektantów były stare ryciny i zdjęcia. Wieża po zakończeniu inwestycji liczyć będzie 53 m.

Na jej zrekonstruowanie potrzebne było 660 ton kamienia (około 28 tirów), 30 ton stali, 6,5 tony miedzi oraz około 10 m3 oryginalnych elementów wieży. Nadbudowa jest dwuczłonowa. W dolnej części został odtworzony układ, liczba i kształt pierwotnych ciosów kamiennych. Druga część – hełm – będzie w konstrukcji stalowej. Pierwotną formę hełmu nadały mu drewniane krążyny, ruszty i deskowania, zamocowane do konstrukcji ze stali i okute blachą miedzianą. Budowla będzie dopełnieniem bryły świątyni, ukształtowanej w 1634 roku.

Ostatnim, bardzo spektakularnym etapem odbudowy będzie montaż kopuły. Transport tej gigantycznej konstrukcji ruszył z zakładu Furmanek Renewal w Daleszycach koło Kielc 9 lipca 2014 o godz. 03.30.

Trzy specjalistyczne samochody w asyście pogotowia energetycznego, telekomunikacyjnego oraz policji dotarły na Święty Krzyż w ciągu około trzech godzin. Tam elementy kopuły zostały rozładowane, a ich montaż na wieży nastąpi 14 lipca 2014. Po montażu hełmu na szczycie wieży zostaną dokończone prace blacharsko-dekarskie: przygotowane elementy będą spajane już bezpośrednio na wieży.

Odbudowana wieża z pewnością stanie się kolejną atrakcją turystyczną Świętego Krzyża. Jeszcze w tym roku planowane jest otwarcie na niej tarasu widokowego, z którego turyści i pielgrzymi będą mogli podziwiać spektakularną panoramę Gór Świętokrzyskich, a w szczególnie pogodne dni dostrzec nawet odległe o ponad 200 km Tatry.

Firma Furmanek Renewal to rodzinne przedsiębiorstwo z ponad 30-letnią tradycją w dziedzinie kamieniarstwa i renowacji zabytków. Początkowo działało przede wszystkim na Kielecczyźnie, dziś może się poszczycić pracą przy wielu znaczących projektach zlokalizowanych na terenie Polski i Europy, takich jak m.in. Kolegiata w Tumie koło Łęczycy, Pałac w Wilanowie, łódzka Manufaktura, Cmentarz Orląt Lwowskich, IV Cmentarz Katyński w Bykowni, Cmentarz wojenny na Monte Cassino, zamek Krzyżtopór i wiele innych.

ZBD/swietykrzyz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *