Szabla polska wz. 1917 – Radziwiłłówka

Szabla – broń, która na przełomie kilku wieków znajdowała się w każdym szlacheckim dworze! Zwykle wisiała na wschodnim kobiercu wespół z maryjnym ryngrafem. Szabla – broń, która całkowicie wpisała się w historię Rzeczypospolitej i w dzisiejszym świecie stała się nieodzownym symbolem sarmatyzmu oraz tradycji. Polska szabla powraca dziś w kolekcji przepięknych miniatur, które mogą stać się ozdobą każdego salonu, gabinetu – domu. Dziś na naszym portalu przybliżamy historię szabli Radziwiłłówki.

6432

Szabla wz. 1917, była pierwszą od czasów rozbiorów szablą przeznaczoną dla żołnierzy polskich, wykonaną przez rodzimych producentów. Szabla ta, stanowiła wyposażenie żołnierzy Polskiej Siły Zbrojnej formowanej pod protektoratem Niemiec. Przeznaczona była dla kawalerii i piechoty, a jej formy określały przepisy i instrukcje z 1917 r. Od listopada 1918 r., jako szable regulaminowe stały się częścią uzbrojenia Wojska Polskiego. W 1919 roku szable tego typu ufundowała księżna Izabella Radziwiłłowa i przekazała w darze 12 Pułkowi Ułanów Podolskich. Od tego czasu szable wz. 1917 nazywano Radziwiłłówkami. Charakteryzowały się wąską głownią o małej krzywiźnie, często zdobioną napisem Bóg, Honor, Ojczyzna. Rękojeść składała się z drewnianego trzonu pokrytego skórą i splecionego drutem, oraz krzyżowo-kabłąkowego jelca. Od kabłąka głównego odchodzą dwa kabłąki boczne. W miejscu łączenia kabłąka z trzonem znajdował się polski orzeł w koronie.

Miniatury szabel polskich wykonane są ze stopu cynku i aluminium, galwanizowane i opakowane w kolekcjonerskie pudełka magnetyczne. Na opakowaniach znajdują się opisy poszczególnych typów broni wraz z rysem historycznym. Przedmioty te zawierają element edukacyjny połączony z wysoką jakością wykonania oraz wiernym odwzorowaniem szczegółów broni białej w skali 1:10 ( długość szabli – ok. 15 cm.). Kolekcja liczy 8 sztuk – miniatury szabli husarskiej, batorówki, karabeli, kościuszkówki, wz. 1921, radziwiłówki, wz. 1934 oraz ozdobnej szabli Generała Sikorskiego. Kolekcja dostępna jest w sklepie Stylowy Dwór pod tym linkiem.

stary

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *