W ziemiańskim dworze Mai Łozińskiej…

dwór ziemiańskiWszystko stoi, jak niegdyś stało,
Na pamięci wiecznotrwałej znak
Tylko tam, gdzie ścianę izby białą
Gobelinu zdobi zblakły szlak
Wieje pustka przeminioną chwałą –
Karabeli i ryngrafu brak

Fragment wiersza autorstwa Wiktora Dzierżanowskiego otwierającego opowieść Mai Łozińskiej opublikowany został pierwotnie w czasopiśmie „Wieś i dwór” w 1913 roku. Już te pierwsze słowa i zdania poprzedzające sam wstęp pozwalają nam uświadomić sobie, jakiego rodzaju spotkanie czeka nas podczas lektury tej książki.

„W ziemiańskim dworze”, Maja Łozińska, Wydawnictwo PWN, 2010 r.
„W ziemiańskim dworze”, Maja Łozińska, Wydawnictwo PWN, 2010 r.

Po pierwsze spotkamy się z niesamowitą opowieścią o życiu codziennym ziemian w początkach poprzedniego wieku. Dotkniemy ich obyczajów, święta i zabawy. Uszeregowane w cykliczny sposób wydarzenia rozpoczynają się na początku zimy i kończą późną jesienią. Zmieniające się pory roku pozwalają w wyjątkowy sposób uczestniczyć nam w zdarzeniach tamtych dni. W owej wyjątkowej książce przeczytamy o najważniejszych świętach, pracy na roli, życiu towarzyskim i rodzinnym, polowaniach, ślubach czy o domowej medycynie. Mnogość tematów poruszonych w książce da nam odpowiedź na bardzo wiele pytań. Dowiemy się tego, jak mieszkańcy dworu obchodzili Święta Wielkanocne, jak spędzali wieczory i jakie uprawiali sporty, ale także uzyskamy odpowiedź na pytanie, w jaki sposób dwór był ogrzewany i kiedy we dworze wprowadzono ubikację czy bieżącą wodę.

„W ziemiańskim dworze”, Maja Łozińska, Wydawnictwo PWN, 2010 r.
„W ziemiańskim dworze”, Maja Łozińska, Wydawnictwo PWN, 2010 r.

Spotkanie z tą książką to także spotkanie z  wyjątkowym i bogatym materiałem źródłowym, na którym oparto konstrukcję i treść tej publikacji. Dziesiątki cytatów, zapisków z pamiętników i wspomnień poszczególnych ziemian jest materiałem inspirującym, do którego – gdyby nie ta książka – nigdy byśmy prawdopodobnie nie dotarli sami. Całość ilustrują dziesiątki wyjątkowych fotografii z okresu dwudziestolecia międzywojennego pochodzących z Narodowego Archiwum Cyfrowego, które jest partnerem tego wydania.

Mimo nostalgicznego nastroju wiersza otwierającego opowieść Mai Łozińskiej, lektura książki nie daje odczuć czytelnikowi owej pustki wiejącej przeminioną chwałą! Ilość ziemiańskich tradycji, które przetrwały w naszym życiu do dziś, czy to dotyczących obchodzenia świąt, czy też relacji międzyludzkich i życia codziennego pozwala nam żywić nadzieję, że powtórnie odkryte życie „W ziemiańskim dworze” stanie się w jak najszerszym zakresie także i naszym życiem.

W ziemiańskim dworze

oprawa: twarda/miękka
stron: 360
format: 19.5 x 24.0
rok: 2010
PWN Wydawnictwo Naukowe: wydawnictwo
Maja Łozińska: autor
W ziemiańskim dworze: tytuł

„W ziemiańskim dworze”, Maja Łozińska, Wydawnictwo PWN, 2010 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *