Witold Pilecki teraz w kolorze i… na drewnie!

Znamiennym w naszym współczesnym państwie polskim jest to, że np. na hucznie obchodzone obchody 70-lecia wyzwolenia Auschwitz, które miały miejsce w dniu wczorajszym zaproszony został wnuk gestapowskiego komendanta obozu Rudolfa Hoessa, a dzieci naszego wielkiego Bohatera, dobrowolnego więźnia obozu i twórcy obozowej konspiracji już nie! Jak słusznie całą sytuację podsumował Tadeusz Płużański z Fundacji Łączka,  Polska straciła wielką szansę by przy okazji tych uroczystości pokazać całemu światu postać Witolda Pileckiego. My, jako społeczność organizująca się wokół tradycji polskiego dworu zdecydowanie odcinamy się od takiej polityki historycznej ludzi rządzących aktualnie naszym krajem i z wielką dumą prezentujemy w naszej patronackiej serii portret Witolda Pileckiego na drewnie i… w kolorze! Rotmistrz Pilecki winien wszak znaleźć honorowe miejsce we wszystkich współczesnych galeriach znajdujących się w polskich domach.

Zdjęcie Rotmistrza, które wykorzystaliśmy przy tworzeniu portretu zostało pokolorowane przez Marcina Pasiaka, który jest autorem bloga terazwkolorze.blogspot.com O samym portrecie Rotmistrza pan Marcin opowiada nam z wielką pasją – Na zdjęciu Witold Pilecki jest ubrany w mundur 26 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Na kurtce munduru widzimy otrzymane przez niego ordery i odznaczenia: Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Zasługi Wojsk Litwy Środkowej, Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-1921 i Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego na awersie. Zdaniem autora samej koloryzacji jest to obecnie najbardziej rozpoznawalne zdjęcie rotmistrza. Ciężko się z nim nie zgodzić. – Pokolorowałem w sumie trzy fotografie Witolda Pileckiego. Na każdym z nich bez względu na to w jakim czasie miał wykonane zdjęcie, widać na nim człowieka pełnego dumy i honoru, nie tylko wtedy kiedy nosi polski mundur lecz także kiedy jest więźniem Auschwitz czy też skazańcem wysłuchującym wyroku sądu skazującego go na śmierć. Witold Pilecki – człowiek który ukochał ojczyznę ponad wszystko, nawet ponad swoje życie.

Obraz wykonany został na drewnie tradycyjnymi technikami, a brązowa, lakierowana rama stanowi jego integralną część. Wymiar portretu razem z ramką wynosi 25×20cm. Dostępny jet pod tym linkiem.

064ZBD/stylowydwor.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *